Mesut YILMAZ

Ahmet Mesut Yılmaz (6 Kasım 1947, İstanbul - 30 Ekim 2020, İstanbul), Türk siyasetçi, 21. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve eski ANAP Genel Başkanı olarak bilinir. Yılmaz, Türk siyasi hayatında önemli bir rol oynamıştır ve 1991-1999 yılları arasında toplam 2 yıl 3 ay boyunca 3 kez başbakanlık yapmıştır. Ayrıca, ANAP'ın kurucu üyeleri arasında yer alarak Genel Başkan yardımcılığı görevini üstlenmiş ve parti içinde önemli pozisyonlarda bulunmuştur.

 

1983 Türkiye genel seçimlerinde ANAP Rize milletvekili olarak meclise giren Yılmaz, daha sonra Turgut Özal tarafından kurulan hükümetlerde Dışişleri Bakanı ve Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapmıştır. ANAP Genel Başkanı Yıldırım Akbulut'un istifasının ardından 1991 yılında yapılan kongrede yeni genel başkan seçilerek başbakan olmuş ve 1995 Türkiye genel seçimlerinden sonra kurulan koalisyon hükümetinde tekrar başbakan olarak görev yapmıştır.

 

2002 Türkiye genel seçimlerinde partisinin meclise girememesi üzerine istifa etmiş ve sonrasında siyasi yaşamına Demokrat Parti'de devam etmiştir. Siyasi kariyeri boyunca birçok görevde bulunmuş ve ülke siyasetine önemli katkılarda bulunmuştur. Yılmaz, Cumhuriyet tarihinin Yüce Divan'da yargılanan ilk başbakanı olmuştur.

Senide Aramızda Görmek İstiyoruz

Üye Formumuzu Doldurarak Aramıza Katılabilirsiniz

Üye Ol